برندبوک

یکی از قدیمی‌ترین و صمیمی‌ترین دوستانتان را در نظر بگیرید. احتمالا می‌توانید تصور کنید که در هر شرایطی، چه عکس‌العملی نشان خواهد داد. چه سبک لباس‌هایی می‌پوشد، چگونه صحبت می‌کند. به چه رنگی علاقه دارد، غذا مورد علاقه او چیست و در هنگام خوشی یا سختی چگونه کنارتان خواهد بود.

داشتن چنین دوستی، معمولا آرامش‌بخش است. شناخت باعث ایجاد صمیمیت می‌شود.

حالا تصور کنید دوست دیگری دارید. هر بار که با او مواجه می‌شوید سبک متفاوتی لباس پوشیده، جملات کاملا متفاوتی به کار می‌برد. به چیزهایی که دیروز علاقه داشت دیگر علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و هدیه‌ای که برایش انتخاب کردید را نامناسب می‌داند.

فکر نمی‌کنم با چنین دوستی بتوانید رابطه صمیمانه‌ای برقرار کنید. رفتار او اصلا قابل پیش‌بینی نیست. احساس آرامش و صمیمیت به وجود نمی‌آید.

تفاوت یک برند که با استراتژی مشخص که با استفاده از برندبوک ساخته شده و برندی که برندبوک ندارد هم چنین چیزی است.

برندبوک چیست؟

برندبوک مجموعه‌ای از تمام اجزای یک برند است. از ارزش‌های اساسی و شالوده اصلی برند گرفته، تا شکل و شمایل گرافیکی و لحن برند. در این کتابچه، تمامی جزییات لازم برای شناخت شخصیت برند و ادامه حیات برند درج می‌شود. ممکن است در هنگام شروع برند کوچک باشد، اما وجود یک برندبوک کامل باعث می‌شود حرکت به سمت توسعه برند راحت‌تر و روان‌تر انجام شود. همچنین تمامی کارکنان و در تمامی مراحل کار می‌توانند با استفاده از این برندبوک، متناسب با شخصیت برند و با هارمونی پیش بروند. وجود ارزش‌های مشترک بین شخص و برند باعث ایجاد وفاداری می‌شود.

 

 

موضوعاتی که در این کتابچه درج می‌شوند معمولا شامل موارد زیر است:
 • داستان و شخصیت برند
 • نام برند
 • ارزش‌ها و ماموریت و چشم‌انداز برند
 • آنالیز رقیب‌ها و بازار هدف
 • ویژگی‌های بصری برند شامل:
 • لوگو برند و نمونه‌های مختلف آن
  • ترکیب‌های رنگی
  • فونت‌ها به همراه اندازه‌ها و مدل‌های مختلف آن‌ها
  • استایل و مدل عکاسی ها برای تبلیغات
 • زبان و لحن برند ( به عنوان مثال لحن برند جدی و رسمی است یا دوستانه و صمیمی)
 • گاهی استراتژی مارکتینگ هم می‌تواند در برندبوک قرار بگیرد

هدف یک برندبوک در نهایت، آنالیز موارد بالا و ایجاد یک دیدگاه، تصویر و صدای منحصر‌به‌فرد برای برند شما است.

آیا همه برندها به برندبوک احتیاج دارند؟

جواب کوتاه، بله!

هر برند مانند یک موجود زنده است. متولد می‌شود از مراحل مختلف عبور می‌کند و رشد می‌کند. راز موفقیت برندهایی که سالیان طولانی در دنیای پر رقابت امروز دوام می‌آورند، حفظ ارزش‌های اساسی برند است.

ثبات داشتن در مسیر، ایجاد ساختار و شکل ظاهری ثابت و ایجاد حس آرامش و امنیت برای مخاطب، می‌تواند وفاداری او را به کسب‌وکار ما تضمین کند.

ممکن است در ابتدای کار، تهیه چنین کتابچه کامل و جامعی غیرضروری یا اضافی به نظر بیاید، اما دقیقا تفاوت یک کسب‌وکار با عمری کوتاه، بدون برنامه و ناپایدار با برندی ماندگار که پایه‌های محکم و قابلیت توسعه دارد در رعایت همین موارد مهم اولیه است.

 

شخصیت و داستان برند

در این مرحله باید تصمیم بگیرید می‌خواهید برند شما به چه چیزهایی شناخته شود؟ الیاف طبیعی و پایدار؟ متناسب برای سایز بزرگ؟ مطابق مد روز؟ یا شاید پشت ساخته شدن این برند داستانی هست که برند شما به آن شناخته شود. زنان روستایی سرپرست خانوار که الیاف طبیعی منطقه خود را تبدیل به لباس می‌کنند؟ یا شاید یک اتفاق یا مشکل شخصی باعث شده جای خالی در بازار پیدا کنید. مانند مادری که فرزندش دچار معلولیت بود و نمی‌توانست دکمه شلوار جین را بندد. اما دوست نداشت با شلوار ورزشی و متفاوت از دوستان دیگرش به مدرسه برود. در نتیجه مادر این کودک برندی به وجود آورد که شلوار‌های با ظاهر شلوار جین معمولی اما متناسب شده برای کودکان دچار معلولیت تولید می‌کند.

هر چه که باشد، تمامی موارد و مراحل بعدی باید از همین مرحله نشات بگیرد. در نتیجه ساختن شخصیت و داستان برند، توجه و برنامه‌ریزی ویژه‌ای لازم دارد. خلاصه‌ای از داستان و شخصیت برند در ابتدای برندبوک قرار می‌گیرد.

 

نام و ارزش‌های برند

در مراحل ساخت برند، شاید یکی از سخت‌ترین مراحل، همواره انتخاب نام برند است. این نام باید خوش‌آوا، راحت برای تلفظ کردن و خواندن و نوشتن و از همه مهم‌تر گویای شخصیت برند باشد.

نام و ارزش‌های برند که در مراحل ایجاد و نوشتن استراتژی انتخاب می‌شوند، جزو مورادی است که در برندبوک ثبت می‌شود.

 

آنالیز رقیب‌ها و بازار هدف

یک کسب‌وکار زمانی می‌تواند بهینه کار کند که بر اساس نیاز بازار طراحی شده باشد. از اشتباهاتی که در اکثر تولیدی‌ها و مزون‌ها اتفاق میوفتد، بررسی نکردن بازار، انتخاب نکردن جامعه هدف خاص و نشناختن رقبای موجود در بازار است. اغلب یک تولید کننده ناآگاه، برای فروش بیشتر، می‌خواهد کل جامعه کشور را مخاطب قرار دهد و به اصطلاح برای “همه” تولید کند. در حالی که این استراتژی نمی‌تواند الزاما درست باشد. گاهی انتخاب هوشمندانه کوچکترین جامعه هدف، می‌تواند بیشترین سود را به ارمغان بیاورد.

ویژگی‌های بصری برند

حال با استفاده از تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، می‌توان شکل ظاهری برند را ساخت. ویژگی‌های بصری یک برند از اولین مواردی که هستند که مخاطب با آن مواجه می‌شود. به همین دلیل باید چکیده‌ای از داستان و حس و حال برند را داشته باشد تا گروه هدف مورد نظر خود را به سرعت جذب کند. به عنوان مثال اگر یک شخصیت جدی و رسمی برای برند در نظر گرفته شده باشد، استفاده از رنگ‌های جیغ و فونت‌های فانتزی در لیبل و بسته‌بندی، ممکن است مناسب نباشد و مخاطب را گیج کند.

لوگو و نمونه‌های مختلف آن: با توجه به محل استفاده، نوع لوگو ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال لوگو‌ روی سطوح تیره و روی سطوح روشن، یا لوگو برای استفاده در لیبل پارچه‌ای و لوگوی روی کارت ویزیت مدیرعامل برند، می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل و برای حفظ هارمونی، تمامی ورژن‌های مختلف قابل استفاده باید در برندبوک موجود باشد.

ترکیب‌های رنگی: رنگ‌ها به علت ایجاد حس‌های مختلف در انسان نقش بسیار مهمی در مکالمه برند با مخاطب دارند. با توجه به حسی که می‌خواهیم برند ما ایجاد کند، این ترکیب رنگ‌ها انتخاب می‌شود. رنگ‌ها در بخش‌های مختلف مانند، وبسایت و شبکه‌های اجتماعی، لیبل‌ها و کارت‌ها، بسته بندی و موراد دیگر استفاده می‌شوند. این نقش آنچنان مهم است که برندهای بزرگی مانند تیفانی، هرمس و ولنتینو، رنگ‌های مخصوص خودشان را به ثبت رسانده‌اند و برند دیگری اجازه ندارد از آن رنگ‌ها استفاده کند.

فونت‌ها: مانند رنگ‌ها، فونت‌ها هم نقش بصری مهمی دارند. این فونت‌ها در لوگو، وبسایت و حتی نامه‌های اداری برند، استفاده می‌شوند و هارمونی خوبی به آن می‌دهند.

استایل و مدل عکاسی: یک برند لباس ممکن است لباس را تنها روی رگال نمایش دهد. دیگری برای هر فصل با استفاده از کانسپت خاص، عکاسی ادیتوریال داشته باشد. دیگری عکاسی صنعتی و تجاری را ترجیح بدهد. هر کدام از مدل‌های عکاسی می‌تواند متناسب با شخصیت برند استفاده شود. در نهایت یک دست بودن و یک شکل بودن هر کالکشن مهم است.

 

زبان و لحن برند

دوستانی که در ابتدای مطلب تصور کرده بودید را دوباره به یاد بیاورید. احتمالا می‌توانید لحن، آهنگ و نوع استفاده از کلمات آن‌ها را تصور کنید. هر برند هم با توجه به مخاطب هدف خود و شخصیتی که برای خود ساخته‌ است باید لحن متناسبی داشته باشد. این لحن در تمامی محصولات و محتوای مارکتینگ آن‌ها استفاده می‌شود.

 

برندبوک، راه‌حلی برای هر بحران

برند مانند یک موجود زنده، زندگی و رشد می‌کند. ممکن است شرایطی پیش بیاید که نیاز باشد ساختار و ویژگی‌ها و رویکرد برند تغییر کند. الزاما همیشه پافشاری روی استراتژی‌های گذشته و برندبوک اولیه، بهترین راه‌حل نیست. انعطاف‌پذیری از ویژگی‌های خوب و حیاتی برای یک برند است. به همین دلیل برندبوک هم یک کتابچه پویا است. ممکن است در طول زمان تغییراتی در آن ایجاد شود. یا ممکن است با توسعه برند، مواردی به آن اضافه شود.

 

در نهایت داشتن چنین دستورالعملی در هر شرایطی راهنما و راهگشا خواهد بود.

 

 

منابع:

https://zapier.com/blog/brand-book-for-small-business

/https://blog.icons8.com/articles/branding-design-brand-book/

 

 

 

 

 

 

 

اگر از دوستداران و یا بخشی از صنعت پوشاک هستید، حتما تا به حال متوجه اهمیت برگزاری رویدادهای سالانه این صنعت شده‌اید. این رویدادها به چه منظور برگزار می‌شوند؟ کارایی آنها چیست؟

ایونت‌های پوشاک به نقل از سایت Entrepreneur.com نمایشگاه‌هایی هستند جهت ارائه و نمایش محصولات و خدمات کمپانی‌ها در این صنعت. به علاوه جالب است بدانید ورود عموم به ایونت‌های پوشاک آزاد نبوده. و تنها نمایندگان شرکت‌ها و مطبوعات اجازه‌ی حضور در چنین مراسمی را دارند.

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین هدف از برگزاری ایونت‌های پوشاک رویارویی و تعامل طراحان و صاحبان برند با یکدیگر باشد. در طی این دیدار گروهی از طراحان و صاحبان برند اقدام به رونمایی از مجموعه و  .ایده‌‌های خود به مشتریان و خرده فروشان بالقوه می‌کنند

در این مطلب قصد داریم تعدادی از مطرح‌ترین ایونت‌های پوشاک را معرفی و بررسی کنیم.

محل برگزاری

مکان برگزاری چنین رویدادهایی همواره مورد بحث بوده است. اکثر مواقع برگزار کنندگان ایونت‌های پوشاک سالن‌هایی بزرگ متشکل از چندین غرفه را جهت نمایش اجاره می‌کنند. به این ترتیب هرساله رقابتی جدی بر سر مکان و چگونگی انتخاب غرفه‌ها در جریان است. در حالی که برترین ایونت‌های پوشاک در پایتخت‌های فشن مانند نیویورک و پاریس برگزار می‌شوند. تقریباً هر شهر بزرگی حداقل یک بار در سال میزبان یکی از این رویدادها است. به این ترتیب طراحان این فرصت را خواهند داشت تا خدمات و یا محصول خود را بی آنکه سفر کنند به نمایش بگذارند.

ایونت‌های پوشاک به تاجران و طراحان این امکان را می دهد. تا در یک مکان مناسب شرکای تجاری خود را انتخاب کرده و در صنعت شهرت کسب کنند. خرده‌فروشان برای تامین پوشاک به این نمایشگاه‌های تجاری متکی هستند. بنابراین طراحان و صاحبان برند چه بر روی پوشاک معاصر مترکز باشند چه پوشاک کودکان یا هر سبک دیگر. ایونت‌های پوشاک یکی از اولین مکان‌هایی است که میتوانند به واسطه‌ی آن نام خود را به عنوان یک طراح ثبت کنند.

چطور ایونت مرتبط با برند خود را پیدا کنیم؟

در دنیای امروز تمامی اطلاعات از طریق سایت‌ها  شبکه‌های اینترنتی در اختیار شماست. به این ترتیب پس از کسب اطلاعات و بررسی گزینه‌های موجود میتوان مناسبترین ایونت پوشاک را با توجه به نیازها و جایگاه برند انتخاب کرد. این بدان معناست که صرف زمان کافی جهت تحقیق و بررسی گزینه‌ها نقشی اساسی در انتخاب صحیح ایفا می‌کند.

به گزارش سایت معتبر  10times میتوان ایونت‌های پوشاک را به ترتیب‌زیر نام برد.

 • MAGIC Las Vegas
 • Texworld Paris
 • MICAM Milano
 • International Apparel & Textile Fair
 • Texworld USA
 • Intertextile Shanghai Apparel Fabrics
 • Chandigarh Mega Expo
 • Premier Vision France
 • East China Fair
 • Pure London

ایونت پوشاک

ایونت‌های پوشاک انگلستان

بریتانیا با ایونت‌های تجاری فوق العاده‌اش در این صنعت شناخته می‌شود. و خریداران از سراسر اروپا برای شرکت در ایونت‌های پوشاک به این کشور سفر می‌کنند. از نمایشگاه های بزرگ شناخته شده توسط خریداران و بوتیک ها گرفته تا نمایشگاه های تجاری مستقل کوچکتر با غرفه‌های تخصصی پوشاک.

Pure

ایونت Pure در مرکز تجاری المپیای معروف لندن، با حضور هزاران خرده فروش از سراسر جهان برگزار می‌شود. در این ایونت پوشاک هرساله غرفه‌هایی از طراحان لباس‌های آماده پوشیدن تا طراحان نوظهور، خرده‌فروشان و بوتیک داران حضور پیدا می‌کنند. که همگی آماده همکاری با برندهای مستقل و نوپا هستند.

Moda

ایونت پوشاک Moda به واسطه‌ی ارائه‌ی پوشاک مردانه، پوشاک زنانه و اکسسوار به فروشگاهی موقت برای خریداران و خرده فروشان تبدیل شده است. مدا با بیش از 9000 خریدار در هر سال، یک نمایشگاه بزرگ و موفق برای همکاری با خرده فروشان و برقراری ارتباط با تاجران مطرح است.

Pulse

وقتی صحبت از پوشاک ترندی می‌شود. بدون شک میتوان پالس را به عنوان یکی از بزرگترین ایونت‌های پوشاک در این زمینه نام برد. ایونت پالس اغلب انتخاب طراحانی‌ست که یک برند پیشرو و ترندی را برای شروع انتخاب کرده‌اند. در غرفه‌های این ایونت که توسط صاحبان بوتیک و طراحان اجاره شده است. میتوانید محصولات ترندی زیادی را ببینید.

ایونت‌های پوشاک اروپا

 

صرف نظر از بودجه‌ای که شرکت کنندگان در اختیار داردند. سفر به اروپا جهت حضور در ایونت‌های پوشاک معتبر و موفق این قاره یکی از موثرترین راه‌ها برای دیده شدن در این صنعت به حساب می‌اید. البته در نهایت با وجود اینکه ایونت‌های موجود در هر کشور ارزش بررسی دارند. جایگاه و هویت برند و خدمات مشخص می‌کند که بهترین مکان برای ارائه کجاست.

Premiere Vision

پریمیر ویژن یکی از بزرگترین نمایشگاه های تجاری اروپا است. که در پایتخت فشن، پاریس برگزار می شود. پریمیر ویژن بهترین‌ها متخصصان را در بخش‎‌های تولید، منسوجات و به طور کلی حوزه‌ی پوشاک گرد هم آورده است.  این ایونت پوشاک طیف وسیعی از محصولات، از لباس‌های ورزشی گرفته تا لیاس‌های جین را دربر می‌گیرد. پریمیر ویژن مکانی است که به واسطه‌ی شرکت در آن می‌توان ارتباطی مستقیم با صنعت برقرار کرد. و دایره‌ی ارتباطات حرفه‌ای را بهبود بخشید.

Pitti Immagine Uomo

Pitti Immagine Uomo به عنوان ایونت تخصصی پوشاک مردانه، محلی است برای به نمایش گذاشتن پوشاک و اکسسوری‌های مردانه. این ایونت پوشاک  بخشی به نام MAKE را دارد که بر ارائه بندهای کاملاً جدید در دنیای پوشاک مردانه تمرکز دارد.

Munich Fabric Start

به عنوان یک نمایشگاه تجاری پیشرو در صنعت نساجی، Munich Fabric Start ایونتی است برای بسیاری از طراحان و صاحبان برندهای نوظهور در صنعت پوشاک. این ایونت هرساله با بیش از 1000 تامین‌کننده برگزار می‌شود.

ایونت‌های پوشاک بین‌المللی

اگر بودجه شرکت‌کنندگان به آنها امکان حضور در ایونت‌های پوشاک در سطح بین‌المللی را بدهد. و البته این امکان را داشته باشند که به سراسر دنیا سفر کنند. با دنیای کاملا جدیدی از ایونت‌های قابل توجه در صنعت پوشاک روبه‌رو خواهند شد. از پلتفرم مشهور لباس‌های زنانه Coterie در شهر نیویورک گرفته تا تنوع Agenda که در لانگ بیچ و لاس وگاس برگزار می‌شود. به این ترتیب نمایش در سطح بین‌المللی کسب‌وکار شما را به سمت بازاری کاملاً جدید در مقیاس بزرگ باز می‌کند.

Premiere Vision New York

نوزدهمین سالی است که پریمیر ویژن در شهر نیویورک با تمرکز بر پارچه، چرم، دیزاین، اکسسوار و تولید برای صنعت پوشاک، برگزار می‌شود. Premiere Vision که دو بار در سال در فضای Pier 94 برگزار می‌شود. میزبان بیش از 250 غرفه‌دار در پنج تخصص است و متخصصان صنعت را از سراسر آمریکای شمالی گرد هم می‌آورد. شرکت کنندگان همچنین می توانند دانش و مهارت های تجاری خود را در سمینارها، نشست‌های مرتبط با ترند، و گروه‌های پانل های بحث صنعتی ارائه شده افزایش دهند.

Coterie

Coterie در شهر نیویورک برگزار می شود. این ایونت با گرد هم آوردن متخصصان و تامین کنندگان پوشاک میزبان برندهای ready to wear و vintage است. Coterie یکی از بزرگترین ایونت‌های پوشاک است. که میزبان صدها نام تجاری بین المللی و همچنین برندهای نوظهور است.

Agenda

Agenda ایونت پوشاک هرساله با حضور 10000 خریدار از سراسر جهان و در قلب لاس وگاس برگزار می شود. از زمان شروع این ایونت در سال 2003، Agenda به واسطه‌ی تنوع خلاقانه خود شناخته می‌شود.

A Current Affair

این ایونت پوشاک برای فروشگاه‌هایی با حال و هوای وینتیج برگزار می‌شود. A Current Affair سه بار در سال در لس‌آنجلس و دو بار در سال در شهر نیویورک نمایش داده می‌شود. تا بهترین لباس‌ها و اکسسوار وینتیج را گرد هم بیاورد. از جین های وینتیج گرفته تا زیورآلات قدیمی و براق منحصر به فرد.
منابع:
https://startupfashion.com/list-fashion-trade-shows-2022/
https://sewport.com/fashion-trade-shows

 

مهندسی پوشاک مبحثی گسترده است. این حرفه در واقع از اشتراک و التقاط فناوری‌های متفاوتی به وجود آمده است که هر یک از آنها سهمی تخصصی در تولید و کارخانه‌ی پوشاک دارند. صنعت پوشاک صنعتی با تنوع بسیار بالاست. و در همراهی با صنایع نساجی، ترکیبی پیچیده از انجام عملکردهای متفاوت از تبدیل لیف به نخ و سپس پارچه را تشکیل می دهد. علاوه بر این، صنعت پوشاک یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صنایع در زمینه‌ی فراهم آوری فرصت‌های شغلی گوناگون است. ماهیت وسیع و متنوع صنعت پوشاک طیف گسترده ای از بازار را در برمیگیرد.

فرآیند تولید پوشاک در کارخانه‌ی پوشاک مراحل و مجموعه عملکردهای متعددی از دریافت سفارش تا حمل و نقل پوشاک تمام شده را شامل میشود. نمودار خطی به درک چگونگی مسیر تولید و درواقع نحوه تبدیل مواد اولیه به پوشاک قابل استفاده کمک میکند.

هریک از این مراحل در بخش‌های متفاوت و مجزایی از کارخانه‌ی پوشاک انجام می‌شود که در ادامه به معرفی و بررسی هریک می‌پردازیم.

بخش های مختلف در صنعت پوشاک:

کارخانه‌ی پوشاک از بخشهایی متفاوت با وظایف و عملکردهای تخصصی تشکیل شده است. این در حالی‌ست که مسئولیت مشترک در بین تمامی بخش‌ها کمک به پیشبرد هرچه بهتر تولید است.

کارخانه‌ی پوشاک و به طور کلی صنعت پوشاک درواقع مرحله نهایی تولیدات نساجی است که در آن پارچه به ابعاد واشکال متفاوت بریده می شود تا محصول مورد نظر تولید شود.

 

 

مرچندایزینگ (بازارپردازی) :

این فرایند که یکی از بخش‌های حیاتی روند تولید محسوب میشود شامل برنامه‌ریزی، توسعه ارسال سفارش (محصول) به خریدار است. فرایند مرچندایزینگ درواقع هدایت و نظارت به منظور پردازش موفقیت‌آمیز یک سفارش را بر عهده دارد. بازارپردازی در کارخانه‌ی پوشاک دو بخش مرچندایزینگ محصول و مرچندایزینگ بازاریابی را دربر میگیرد.

هدف اصلی بخش مرچندایزینگ، توسعه محصول، براورد هزینه، سفارش و در نهایت تماس مستقیم با خریدار است. مرچندایزینگ محصول در واحد پوشاک مربوطه انجام می شود و تمامی مسئولیت‌های قید شده از ابتدا تا انتهای مسیر را شامل میشود.

پیش تولید:

بخش نمونه‌گیری در کارخانه‌ی پوشاک پیش از تولید با بخش مرچندایزینگ و بخش تولید هماهنگ می‌شود. نمونه‌گیری جهت پیش‌بینی ظاهر محصول نهایی انجام می‌شود. وظیفه اصلی این بخش تطبیق الگو با محصول و مشخصات مورد نظر خریدار است. پیش تولید همچنین به تعیین میزان مصرف پارچه و براورد سایر متعلقات مورد استفاده پوشاک کمک می کند.

تامین پارچه:

بخش تامین منابع پارچه در کارخانه‌ی پوشاک عمدتاً در تصمیم گیری راجع به محل و چگونگی تهیه پارچه‌ها دخیل است. این بخش در کارخانه‌ی پوشاک با همکاری بخش مرچندایزینگ فعالیت می‌کند و مسئولیت تحویل پوشاک مورد نیاز طبق زمان و هزینه برنامه‌ریزی شده را بر عهده دارد­.

 

بخش خرید:

تفاوت اصلی میان این بخش و بخش تامین پارچه در استقلال عملکرد آنهاست. بخش تامین پارچه به طور خاص موظف به تهیه‌ی پارچه است. در حالی که بخش خرید علاوه بر تهیه‌ی تمامی موارد مصرفی، تامین اکسسوار و دیگر محصولاتی که جهت تزئین یا تکمیل پوشاک به کار میرود را نیز انجام عهده دار است.

 بازرسی پارچه:

این بخش شامل دو مرحله است:
 • شناسایی و تجزیه و تحلیل نقص احتمالی پارچه با استفاده از روشهای استاندارد مختلف.
 • انتخاب پارچه با توجه به AQL (سطح کیفیت پذیرفته شده)

 برنامه ریزی تولید:

پس از دریافت سفارشات از بازرگانان، جلسات پیش از تولید با ادارات هماهنگ میشود. پس از آن ، بخش تولید سفارش را به خط خاصی اختصاص می دهد که توانایی تکمیل به موقع آن را دارد. سپس بخش برنامه‌ریزی تولید، تخمین و برنامه‌ریزی را با توجه به کمیت سفارش، برنامه برش پارچه ، تجزیه سفارش ، تجزیه و تحلیل عملکرد و غیره را بر اساس یک معیار مشخص انجام می‌دهد.

آزمایشگاه:

الزامیست آزمایشگاه یا مرکز آزمایش مواداولیه در صنعت پوشاک به کلیه ابزارها و تجهیزات اساسی که جهت آزمایش پارچه و دیگر موارد مورد نیاز است، مجهز شود. چنانچه تسهیلات مورد نیاز جهت انجام آزمایش‌های ذکر شده در دسترس نباشد. نمونه باید به آزمایشگاه‌هایی خارج از کارخانه ارسال شود. در ادامه ضرورری‌ست پیش از انجام کار تمامی مراکز آزمایش توسط خریداران مورد تائید قراربگیرد

بخش طراحی:

قاعدتا کارخانه‌ی پوشاک در این مقیاس گسترده به یک دپارتمان تخصصی طراحی جهت دیزاین انواع پوشاک نیازمند است. وظایف اصلی این بخش در موارد زیر خلاصه میشود:

تعیین میانگین و میزان برش جهت برآورد هزینه
ایجاد کارآمدترین نشانگر برش (کاغذی شامل تمامی تکه‌های الگو که بر روی پارچه قرار گرفته و برش بر اساس آن انجام می‌شود)
توسعه و تغییر الگوها
توسعه و تنظیم سایز مجموعه الگوها به وسیله‌ی سایزبندی
دیجیتالی کردن الگوها

بخش برش:

بخش برش به طور معمول سفارش مدیر تولید را دریافت می کند. مدیر تولید دستور برش را با در نظر گرفتن کمیت و دیزاین پوشاک تنظیم میکند. برگه سفارش برش حاوی اطلاعات زیر است:
 • نمونه‌گیری ​​، وزن پوشاک و میانگین متعلقات مصرفی
 • برگه اندازه‌گیری
 • طراحی دقیق پوشاک
 • سفارش خرید
 • برگه سفارش پارچه
 • برنامه‌ریزی نشانگر برش ( طول و دیگر مشخصات لایه نشانگر، نسبت اندازه‌ها و رنگ‌‌هایی که در آن الگو برش داده می شود)

 

بخش تولید:

بخش تولید در کارخانه‌ی پوشاک جزئیاتی مانند موارد زیر را فراهم می‌آورد:

 • استایل پوشاک
 • تعداد اپراتورهای مورد نیاز
 • ارائه برنامه روزانه
 • تجزیه و تحلیل میزان تولید

پس از دریافت کلیه جزئیات فوق، بخش تولید سفارش خود را جهت اجرا به بخش‌ برش ارسال می‌کند. به دنبال گرداوری مؤلفه‌های لازم، بررسی خط تولید انجام می‌شود. در این فرایند، رنگ (میزان نزدیکی رنگ پیشنهادی با نمونه اصلی) و اندازه گیری‌ها بررسی می‌شوند.

 مهندسی صنایع:

مهندسی صنایع یکی از بخش‌های نسبتاً جدید در صنعت و کارخانه‌ی پوشاک است. این بخش در هماهنگی با بخش‌های متفاوت کارخانه یک برنامه‌ی جامع ارائه می‌دهد. این برنامه که به نوعی  با تمامی بخش‌ها برنامه کلی تولید پوشاک از معیارهای مصرف، نخ و تزئینات، طبقه‌بندی سطح مهارت اپراتور و سایر جنبه‌های مرتبط را ارائه میدهد.

بخش گلدوزی:

این بخش با توجه به نوع محصول و در صورت لزوم ایفای نقش می‌کند. برگه‎‌ی گلدوزی پوشاک سبک، قاب و جزئیات گلدوزی را با توجه به سفارش گزارش می‌کند. در این بخش از کارخانه‌ی پوشاک معمولا نمونه ای از محصول مورد نظر را که گلدوزی به طور قابل قبولی بر آن اعمال شده است به عنوان نمونه مرجع در نظر می‌گیرند.

 شستشوی پارچه:

پس از اتمام مراحل مونتاژ و بازرسی، پوشاک برای شستشو یا اجرای عملیات فینیشینگ به بخش شستشو ارسال می شود. لازم به ذکر است این عملیات با توجه به برگه‌ی مشخصات هر محصول و به طور تخصصی انجام میشود.

 تضمین کیفیت:

برای حفظ و کنترل کیفیت، بخش تضمین کیفیت در کارخانه‌ی پوشاک کار را به مراحل متفاوتی تقسیم می کند.

این سه بخش شامل : واحد پیش تولید، واحد بررسی برش و واحد کنترل دوخت طبقه بندی می‌شوند.

بخش تکمیل و بسته‌بندی:

این بخش آخرین بخش تولید، در کارخانه‌ی پوشاک قبل از بسته بندی و ارسال است. به این ترتیب در ظاهر نهایی پوشاک نقش مهمی دارد.

پیرایش:

حذف نخ های اضافی در مناطق دوخته شده .

بازرسی:

بازرسی طبق سیستم AQL (سطح کیفیت پذیرفته شده) انجام می شود و عمدتاً به سفارش و نیازهای خریدار بستگی دارد.

فشار:

این کار پس از بازرسی کامل پوشاک و بر اساس نوع لباس و نحوه‌ی صحیح تا کردن آن در طی مرحله‌ی بسته‌بندی انجام می‌شود.

برچسب:

پس از اتمام بخش‌های بازرسی و تا زدن، پوشاک جهت دریافت برچسب‌ به بخش بعدی ارسال می شوند. این موارد شامل برچسب‌های اندازه ، برچسب قیمت و دیگر برچسب‌های متفرقه بر اساس برگه‌ی مشخصات هر محصول است.

بسته‌بندی:

بسته‌بندی در کارخانه‌ی پوشاک عمدتا در جعبه‌های کارتنی انجام می شود. بسته بندی پوشاک در مقیاس صنعتی یا به طور اختصاصی و جداگانه در بسته‌های پلاستیکی انجام میگیرد. و یا بدون قرار دادن هر قطعه در بسته‌های پلاستیکی مجزا، در کارتن‌های بزرگ گذاشته میشود.

 

 

منابع:

 

فرآیند نمونه‌دوزی

نمونه دوزی یکی از مراحل انجام شده در پروسه‌ی پیش‌تولید است که پس از الگوسازی انجام می شود.

پس از طراحی انجام شده و تایید کارفرما، طرح مورد نظر به مرحله نمونه‌دوزی می‌رسد.

نمونه پیش تولید قبل از تولید عمده در کارخانه‌های پوشاک ساخته می‌شود. این نمونه با پارچه اصلیِ تولید، تزئینات و لوازم جانبیِ دوخته می‌شود.

اما چرا؟

در مرحله نمونه دوزی، قبل از فرآیند تولید عمده، نمونه‌ای از محصول تهیه می‌شود. این نمونه به مشتریان کمک می‌کند تا طراحی لباس، پارچه، خرج‌کارهای مصرفی، جزئیات لباس و تن‌خور لباس را به صورت عینی ببینند.

این گونه تصمیم گیری برای انجام تغییرات، تیراژ تولید و… دقیق‌تر و راحت‌تر می‌شود.

در مرحله‌ی نمونه‌دوزی، مشتری می‌تواند تغییرات مورد نظر خود را اعمال کند. با توجه به نوع قرارداد، گاهی ممکن است هزینه اضافی برای مشتری به همراه داشته باشد. اما در هر صورت این تغییرات در مرحله نمونه‌دوزی موجب می‌شود که نتیجه بهتری نصیب مشتری شود.

اگر تعداد این اصلاحات و بازنگری‌ها زیاد شود، می‌تواند برای کارفرما پر‌هزینه باشد. و یا تاخیر طولانی مدتی برای هر دو طرف قرارداد ایجاد کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، قراردادی برای حفظ منافع طرفین نوشته می‌شود که اغلب شامل موارد زیر است:

 • تعداد تجدید نظرها یا اصلاحات
 • تعیین تاریخ تحویل برای اولین نمونه و نمونه‌های بعدی
 • تامین ملزومات و خرجکار مورد نیاز قبل از شروع پروژه نمونه ‌دوزی توسط کارفرما

پس از اعمال تغییرات مورد نظر مشتری بر نمونه دوخته شده، چیدمان الگو در سایزهای درخواستی مشتری انجام می‌شود.

گاهی بخش نمونه دوزی در درون کارخانه وجود دارد و گاهی هم بیرون از کارخانه به صورت برون‌سپاری و توسط موسسات دیگر انجام می‌شود. به عنوان مثال شرکت بارکد خدمات بخش نمونه دوزی و پیش تولید را برای بسیاری از برندها انجام می‌دهد.

به یاد داشته باشید وقتی نمونه دوزی در خارج مجموعه انجام شده باشد، حتما قبل از تولید عمده یک نمونه هم توسط کارخانه تولیدی اجرا شود. زیرا نوع دوخت و چرخ‌های متفاوت ممکن است نتیجه کار را تغییر دهد. پس باید همه این مسائل کنترل گردد.

پس از تایید نمونه دوخته شده، تولید عمده‌ی محصول مورد نظر، شروع می‌شود.

 

چرا مرحله‌ی نمونه‌دوزی اهمیت دارد؟

نمونه‌دوزی از مهم ترین بخش‌های پیش‌تولید است. زیرا تضمین‌کننده ی کیفیت و نتیجه‌ی نهایی محصول، در طول فرآیند تولید عمده محصول است. همچنین به مشتریان کارخانه پوشاک کمک می‌کند که امکانات تولیدی کارخانه و ماشین آلات موجود در کارخانه را برای تولید محصول نمونه دوزی شده ارزیابی کنند.

از دیگر اهداف مرحله‌‌ی نمونه‌دوزی، رفع و تشریح هرگونه مشکل در مراحل اولیه‌ی تولید است.

پس از تایید نمونه دوخته شده، جلسه پیش تولید و تیم بازرگانی تشکیل می‌شود. نمونه تهیه شده در مرحله نمونه دوزی از اجزای مهم این جلسه است و بدون نمونه تایید شده، تشکیل این جلسه امکان پذیر نیست. جلسه پیش تولید با مشارکت تیم تولید، تیم بازرگانی و تیم تامین کننده منابع برگزار می‌شود. در این جلسه ایده‌ها و نظرات و بایدها و نبایدها مورد بحث و بررسی قرار میگیرد و جدول زمان بندی تولید تهیه می شود.

نمونه‌دوزی انجام شده در مرحله پیش‌تولید از مهم‌ترین بخش‌های قبل از تولید انبوه پوشاک است. که می‌توان از آن برای اهداف پیش‌فروش و بازاریابی نیز استفاده کرد.

زمانی که نمونه دوخته شده در مرحله نمونه‌دوزی مورد تایید کارفرما قرار گرفت، این نمونه، تبدیل به نمونه‌ی تولیدی می‌شود. سپس این نمونه‌ وارد یک دوره‌ی تولید محدود می‌شود. گاهی فقط در یک سایز و رنگ محدود تولید می‌شود تا بتوان تایید کرد که محصولات نهایی با استاندارد‌های سایزبندی سازگار است یا خیر.

پس از اجرای محدود نمونه‌،محصولات توسط نیروهای کنترل کیفی مورد ارزیابی قرارمی ‌گیرند. و پس از آن، نمونه تایید شده به تولید عمده می‌رسد.

پس از تایید کلیات کار، می‌توان تغییرات ظریفی را در ترکیب پارچه‌ها، رنگ‌ها یا تزینات ایجاد کرد. هیچ یک از این تغییرات در روند کلی تولید تغییری ایجاد نمی‌کند.

 

انتخاب کارخانه نمونه پیش تولید مناسب

اگر قصد دارید تولید خود را برون سپاری کنید، انتخاب کارخانه پوشاک مناسب برای موفقیت کسب و کار شما بسیار مهم است. یک کارخانه کوچک که تنها قادر به تولید تعداد محدودی از پوشاک است، ممکن است انتخاب مناسبی برای تولید انبوه نباشد. این امر می تواند دلیل مهمی برای تاخیر در تحویل باشد، حتی اگر آنها بتوانند نمونه‌های پیش تولید را عالی اجرا کنند.

هنگام انتخاب کارخانه، ابتدا باید خواسته‌ها و انتظارات خود را کاملا شفاف بدانید.  در ادامه به خودتان زمان کافی برای بازدید از کارخانه‌های مختلف بدهید. به یاد داشته باشید که نمونه‌های پیش‌تولید یک گام اساسی بین طراحی یک محصول و ورود آن به تولید است. نمونه‌ها در نهایت می‌توانند تعیین کنند که آیا یک خط تولید لباس در نهایت به تولید کامل می رسد یا خیر.

 

منبع:

https://www.onlineclothingstudy.com/2011/06/pre-production-processes-in-garment.html

https://techpacker.com/blog/manufacturing/pre-production-processes-in-garment-manufacturing/

https://shopvirtueandvice.com/blogs/news/garment-manufacturing-process-production-clothing#zz9

https://www.textileschool.com/7421/pre-production-production-and-post-production-process-in-garment-industry/

https://www.onlineclothingstudy.com/2015/10/pp-sample-what-it-is-and-importance-of.html

https://www.sofeast.com/glossary/what-is-a-pp-sample/

Read more

چند گام موثر برای تربیت نیروی پوشاک

با رونق گرفتن صنعت پوشاک، فرصت‌های شغلی بسیاری به وجود آمده است.  نیروی کار تازه نفس وارد صنعت می‌شود که باید آموزش ببیند. از این رو تربیت نیروی پوشاک بحث مهمی گردیده است. نیروی کار متعهد و کارآزموده مخرج مشترک شرکت‌های بزرگ شده است. در این میان جمع‌‌آوری تیمی از میان آن‌ها کار سختی است.

بسیاری از صاحبان کسب و کار ارزش کارکنانی که در مجموعه هستند را نمی‌دانند. آن‌ها برای زمان و تلاش صرف شده برای جذب، توسعه و حفظ نیرو ارزشی قائل نیستند. در حالی که نیروی کار پوشاک در شرکت‌ها خود سرمایه‌ای مهم است و نباید آن را به راحتی از دست داد. بسیاری از صاحبان کسب و کار با دریافت مشاوره هایی در این زمینه سعی در اصلاح این روند و استفاده مفید از نیرو دارند.

در این مقاله مسیر جذب و آموزش نیرو نوشته شده است.

استخدام

همه چیز از استخدام شروع می‌شود. نیروهای خود را با دقت انتخاب و استخدام کنید. گردآوری یک تیم مصاحبه قوی با یک فرآیند هماهنگ و روش‌های اثبات‌شده برای آشکارسازی ویژگی‌های مطلوب مانند خودانگیختگی، انعطاف‌پذیری، صداقت و اخلاق کاری، شانس یک استخدام خوب را افزایش می‌دهد. با استخدام کارمندان مناسب، شرکت شما می‌تواند انگیزه بهتری برای بقیه ایجاد کند و کل نیروی کار شما را درگیر کند.

آماده شدن برای آموزش

تمامی مسئولیت‌ها و مراحل انجام هر کار را فهرست کنید. یک راه خوب برای انتقال این اطلاعات، ایجاد یک برنامه آموزشی است. وقتی بدون انجام مرحله تربیت نیروی پوشاک مناسب مجموعه خود، از نیروی خود انتظار انجام وظایف را دارید، قطعا به مشکلات زیادی برخورد خواهید کرد و نیرو را نیز خسته می‌کنید.برای تربیت نیروی پوشاک خود، انتخاب مربی مناسب نیز مهم است. مدیران اغلب بهترین کارمندان خود را برای آموزش سایر کارکنان انتخاب می‌کنند. با این حال، کسانی که در مشاغل خود خوب عمل می کنند، لزوماً در توضیح اینکه چه چیزی آن‌ها را بسیار مؤثر می‌کند خوب نیستند. به هر حال، اگر مهارت‌ها به طور طبیعی برای آن‌ها به وجود می‌آید، ممکن است در مورد چگونگی توسعه آن‌ها فکر زیادی نکرده باشند.

بازخورد را تقویت کنید

کارکنان را تشویق کنید که سؤال بپرسند، بازخورد خود را به اشتراک بگذارند و به تمرین ادامه دهند. یک کارمند جدید با دیدگاهی تازه ممکن است راه هایی را برای بهبود عملیات کسب و کار شما شناسایی کند. علاقه شما به نظرات آن‌ها به تقویت مشارکت آن‌ها در تیم کمک می کند.علاوه بر این، زمانی را برای کارمند ترتیب دهید تا فرم بازخورد رضایت و اثربخشی جلسه آموزشی را تکمیل کند. بازخوردی که به دست می‌آورید می تواند اطلاعات ارزشمندی را برای بهبود جلسات آموزشی و مربی تعیین شده ارائه دهد.

مزیت رقابتی

شرکت مزیت‌های رقابتی شرکت نسبت به رقبا باید بخشی آگاهانه از استراتژی رشد کسب و کار شما باشد. این موضوع به شرکت شما در استخدام با استعدادترین نامزدها و حفظ آن‌ها برتری می‌دهد. یک محیط کاری جذاب، همراه با ترتیبات کاری انعطاف پذیر، نیروی کار قوی را نیز جذب و ایجاد می‌کند. البته، ارائه پاداش و مزایا رقابتی نیز کلیدی است.

تعامل

تعامل، جام مقدس رضایت کارکنان است. تعهد عاطفی یک کارمند به سازمان و اهداف آن منجر به تلاش اختیاری بیشتری از جانب کارمند می‌شود. تعامل همه چیز در مورد ارتباط و درک نیروی کار شما است. ارتباط مثبت و دو طرفه در تمام سطوح مدیریت، مشارکت را افزایش می‌دهد.

ارزیابی عملکرد

برای ارزیابی عملکرد کارمند در شغل جدید، جلسات بررسی پس از آموزش را برنامه‌ریزی کنید. هنگامی که کارمند مستقر شد، یک جلسه آموزشی کوتاه دیگر را برای رسیدگی به مهارت ها یا وظایف سطح بالاتر برنامه ریزی کنید.همچنین، به یاد داشته باشید که پیشرفت‌های کارمندتان را ثبت کنید و زمانی که او پیشرفت چشم‌گیری داشت، حتما او را تشویق کنید.

استخدام و پرورش استعدادها یکی از با ارزش‌ترین سرمایه گذاری‌هایی است که یک صاحب کسب و کار می تواند در هر مرحله از چرخه حیات یک کسب و کار انجام دهد. با ایجاد نیروی کار آموزش دیده و همسو با اهداف و مقاصد شرکت، شالوده رهبری مناسبی را برای کسب و کار خود تنظیم کنید. دانستن اینکه چه چیزی باعث انگیزه و بهره‌وری کارکنان می‌شود به شما کمک می‌کند تیمی بسازید که به راحتی نقاط بین اقدامات و نتایج را به هم وصل می‌کند و نیروی کاری را ایجاد می‌کند که برای ماندن ساخته شده است.

منبع:

https://www.inc.com/made-to-stay.html

https://www.midwesthr.com/5-easy-steps-to-effectively-train-your-staff-2

 

 

 

 

شناسنامه تولید پوشاک یا شناسنامه فنی محصول یک نقشه‌ی کلی برای توصیف تمامی مشخصات فنی و جزئیات طراحی محصول است.  به وسیله‌ی شناسنامه تولید پوشاک می‌توان دیدگاه دیزاینر را به طور صحیحی با تولید کننده به اشتراک گذاشت و به مرحله‌ی تولید رساند.

شناسنامه محصول  سندی است که توسط دیزاینرها، طراحان فنی و توسعه دهندگان محصول نوشته می‌شود. این شناسنامه اطلاعاتی از قبیل طراحی‌خطی (فلت پترن) محصول مورد نظر، مواداولیه مورد استفاده مانند الحاقات و برچسب‌ها، اندازه گیری و مشخصات، تئوری رنگ‌های مصرفی، تصاویر مواداولیه، صورتحساب مواداولیه، راهنمای بسته‌بندی، راهنمای نگهداری و… را دربرمی‌گیرد.

شناسنامه تولید پوشاک به عنوان یک دستورالعمل واحد و نقطه‌ی ارتباطی بین تولیدکننده و بخش طراحی در نظر گرفته می‌شود. به همین منظور در صورت ایجاد هرگونه تغییر، به روز رسانی و اصلاح این شناسنامه برای پیشبرد صحیح تولید ضروری‌ است.

طراحان و توسعه دهندگان محصول در طی تولید همواره موظف به به‌روزرسانی شناسنامه محصول هستند. با این کار می‌توانند اطلاعات صحیحی از محصول را به تولیدکننده ارائه دهند. به وسیله‌ی اطلاعاتی که شناسنامه محصول در اختیار طرفین قرار می‌دهد طراحان و تیم تولیدکننده هر دو به آسانی در جریان فرایند وچگونگی تولید محصول قرار می‌گیرند.

یک شناسنامه محصول چه بخش‌هایی را شامل میشود؟

 

خلاصه‌ای از محصول :

این بخش شامل یک طراحی خطی (فلت اسکچ) از عکس محصول، کد محصول، نام‌ٰ، شرح و توضیح، رنگ، تاریخ تولید، اخرین تاریخ تغییرات، فصل ارائه، توضیحات مواداولیه، قیمت نهایی فروش، کشور مبدا، مراحل و چرخه‌ی حیات محصول است.

مشخصات تیشرت استین کوتاه

طراحی خطی (فلت پترن):

طراحی خطی (فلت پترن) تمامی جزئیات طراحی را از زوایای مختلف (جلو، عقب، بغل و حتی در داخل) نشان می‌دهد. طراحی خطی به سازنده الگو در کارخانه کمک می‌کند تا نمونه‌دوزی را به بهترین شکل و مطابق با طراحی انجام دهد. الگوساز به طور مستقیم طراحی خطی را  منبع قرار داده و کار الگوسازی محصول را آغاز میکند. به همین دلیل است که طراحی خطی به صورت سیاه و سفید و با در نظر گرفتن ریزترین جزئیات در برنامه‌ی ایلاستریتر تصویر میشود. نکته‌ای که در این رابطه حائز اهمیت است تفاوت تصویرسازی پوشاک با طراحی خطی و صنعتی است. در تصویرسازی، جنسیت پارچه و خصوصیات ظاهری محصول به خوبی جنسیت‌سازی می‌شود. اما در ایجاد فلت پترن صنعتی، طراحی در خدمت هرچه بهتر رساندن مفهوم است و جنبه‌ی زیبایی‌شناسی ندارد.

 

تفاوت طراحی خطی و تصویرسازی

اندازه‌ها، کمیت و مشخصات:

این بخش که با نام (pom  (point of measurement تعریف می‌شود. شامل جداول اندازه‌گیری (راهنمای اندازه) در تمامی سایزهای محصول است.

در مبحث اندازه‌گیری اصطلاحات و متغیرهای تعریف شده‌ای وجود دارد که به طور عمومی برای تمامی پوشاک استفاده می‌شود. طول بدن، سینه، کمر، باسن، عرض شانه و بازی یقه از جمله این متغیرهاست . با این حال، بسته به چگونگی و پیچیدگی لباس، متغیرهای دیگری نیز به این موارد افزوده میشوند.

اندازه گیری یکی از مهمترین بخش‌ها در شناسنامه تولید پوشاک را تشکیل می‌دهد. هر گونه اشتباه در  محاسبات اندازه‌گیری ممکن است منجر به از دست دادن زمان و خسارات مالی برای طرفین قرارداد شود.

شناسنامه تولید پوشاک

پالت رنگ:

این بخش از لیست رنگ‌های مختلف محصول (گزینه‌های موجود) را نشان میدهد و توصیف میکند که کدام بخش از رنگ بدن با کدام رنگ از محصول به کار رفته و هماهنگ میشود.

دستورالعمل‌های مراقبت:

این قسمت تمامی جزئیات و نکات قابل توجه در رابطه با دستورالعمل های مراقبت را در خود جای میدهد. جدول مراقبت از پوشاک شامل نماد و نشانه‌هایی‌ست که هریک معانی قراردادی مشخصی در دنیای پوشاک دارند. ترکیب مواد موجود در محصول، دستور و دمای شستشو، اتوکشی و برچسب چاپ شده‌ی مراقبت از محصول را بخش اساسی این نتدها هستند.

دستورالعمل های مراقبت از لباس

صورتحساب مواداولیه :

(BOM) یک لیست از مواد خام برای تولید لباس و آماده سازی آن برای بخش حمل و نقل است. زمانی که بیزنس شما یک محصول فیزیکی را تولید می کند. تامین مواد اولیه بخش مهمی از فرایند تولید است.  بدیهی‌ست مواد مصرفی که توسط طراح انتخاب میشود تفاوت زیادی در کیفیت محصول ایجاد میکند.

جدول معمولی BOM شامل پارچه اصلی، پارچه ثانویه (آستر)، نخ، الحاقات، برچسب ها و بسته بندی است. در واقع لیستی است از تمام اجزای مورد نیاز برای ایجاد محصول نهایی همراه با کمیت، اندازه، قیمت و تامین کننده آنها. این اقلام شامل پارچه، برچسب مراقبت از محصول، دکمه‌ها، زیپ‌ها، چوب لباسی و مواد بسته بندی و غیره است.

در صنعت پوشاک، (BOM) اغلب توسط طراح فنی و توسعه دهندگان محصول ایجاد می شود. این طراحان با یکدیگر همکاری می کنند، ارسال نظرات به کارخانه ها که پس از آن می توانند بسته تکنولوژی را مطابق با آن تنظیم کنند. یک طراح فنی معمولا یک لایحه مواد را بر اساس CAD (طراحی کامپیوتری) طراحی می کند.

سه ​​دلیل اصلی ایجاد لیست BOM :

جهت تعیین هزینه و قیمت نهایی محصول (پوشاک).
جهت کنترل تمامی جزئیات و اجزاء تولید در کارخانه.
جهت استاندارد سازی تولید و اطمینان از کیفیت و سازگاری در هر بخش.

 

صورتحساب مواداولیه ی محصول

الحاقات و مواداولیه:

این بخش شامل تصاویری از تمامی مواداولیه و اجزا تشکیل دهنده‌ی محصول است که به طور جزئی همراه اطلاعاتی نظیر تعداد، رنگ،فصل، سایز، شرکت تامین کننده، جنسیت، کشور، تاریخ آخرین اصلاحات و.. ارائه میشود.

تصاویر و مشخصات مواداولیه در شناسنامه تولید پوشاک

 جزئیات سفارش، نظرات و بازخوردها:

این بخش پس از دریافت اولین نمونه تولید شده محصول کامل میشود. روند تکمیل جدول به این صورت است که ابتدا تیم توسعه محصول به همراه طراحان، نمونه را بررسی کرده و نظرات و پیشنهادات خود را به منظور ایجاد تغییر و اصلاحات به تولید کننده ارجاع میدهند.

نظرات و بازخوردهای محصول

چرا به شناسنامه محصول احتیاج داریم؟

سوالات رایجی که از برندهای تولید پوشاک پرسیده می‌شود، اغلب در رابطه با چگونگی و نحوه‌ی ایجاد ارتباط با تولیدکنندگان و کاهش تعداد نمونه‌های بی‌نتیجه است.

اگر بخواهیم یک جواب ساده به این دو سوال بدهیم کافی‌ است اهمیت شناسنامه محصول را یاداور شویم. اما اهمیت ارائه‌ی شناسنامه محصول در چیست؟!

اکثر مواقع و در طی فرآیند تولید، شخصی به عنوان نقطه ارتباطی اصلی (رابط) در کارخانه مشغول به کار می‌شود.  در بخش‌های زیادی از جمله طراحی، تامین ‌منابع، نمونه برداری و تولید، محصول را نظارت میکند. با این حال، در طول فرآیند تولید، محصول شما توسط بسیاری از افراد و ادارات مختلف در کارخانه بررسی می‌شود. و تمامی این عوامل از طریق شناسنامه تولید محصول به یکدیگر مرتبط شده و کار را پیش می‌برند. در صورت نداشتن شناسنامه تولید پوشاک، اصلاحات و جزئیات از دست رفته و یا اشتباه تفسیر می‌شوند. بنابراین شناسنامه محصول اساسا به عنوان دستورالعمل و راهنمایی کامل برای توضیح، وضوح، سازگاری و انسجام تولید در نظر گرفته میشود.

کاهش درصد خطا:

یک شناسنامه محصول خوب تمامی اطلاعات کافی در رابطه با محصول را دربرمیگیرد. به عبارت دیگر، شناسنامه محصول یک توضیح جامع از انتظارات طراح از تولید کننده است. شناسنامه به وضوح تمام جزئیات محصول را به اشتراک می گذارد، همین امر احتمال اشتباه را کاهش می دهد.

اجتناب از تاخیر :

زمانی که جزئیات در شناسنامه تولید پوشاک روشن می‌شود، کارخانه را قادر می‌سازد تا نیروی انسانی، منابع و ظرفیت تولید را برنامه‌ریزی کند. این جلوگیری از تاخیر در راه‌اندازی و ارائه‌ی محصولات جدید به بازار تاثیرگذار است.

کنترل کیفیت:

زمانی که نمونه محصول آماده شد، شناسنامه تولید پوشاک به عنوان مرجعی جهت کنترل کیفیت استفاده می‌شود. برای مثال، اگر یک محصول به لحاظ اندازه‌گیری از حد و سطح تعیین شده خارج و منحرف شود، شناسنامه محصول به عنوان یک ابزار و راهنمایی جهت روشن کردن تفاوت‌هاعمل کرده و همچنین به تولید کننده راهکارهایی برای تجدید نظر ارائه خواهد داد.

صرفه جویی در زمان :

با کمک شناسنامه محصول تولید‌کننده می‌تواند پروژه‌ی شما را در اولین زمان ممکن به شکل دقیق به انجام برساند. این صرفه جویی در زمان سبب جلوگیری از دوباره‌کاری، بازتولید و تایید مجدد می‌شود. علاوه‌ بر این یک بار که شناسنامه تولید پوشاک تهیه شود، می‌توان بارها با اعمال تغییرات کوچک برای کالکشن‌های آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

بهبود بخشیدن همکاری:

شناسنامه تولید پوشاک، همکاری را بهبود می‌بخشد و فاصله و شکاف اطلاعاتی را کم کرده و یا به کل از بین می‌برد. همانطور که تمامی تغییرات و نظرات در شناسنامه محصول قید می‌شود، هر دو گروه طراحان و تولیدکنندگان در جریان این تغییرات قرار می‌گیرند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که تولیدکننده در زمانبندی متفاوت یا از کشوری دیگر و به زبانی دیگر قصد اجرای کار را داشته باشد.

کاهش هزینه‌ها:

در مرحله‌ی اول پیش از تولید، برندها می‌توانند شناسنامه تولید پوشاک را برای تولیدکننده‌ بفرستند. پس از آن به بررسی بازخوردها، مقایسه و مذاکرات بر سر قیمت، شرایط  تولید و… در رابطه با محصول بپردازند .

شایان ذکر است شناسنامه تولید پوشاک با جزئیات دقیق، اصلاحات فرضی و برنامه‌ریزی نشده را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. به این ترتیب متغیرهای دیگری همچون هزینه‌های کلی محصول و زمان نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش پیدا می‌کنند.

 

منابع:

https://bit.ly/3O7v4v6

https://bit.ly/3O9ZtsL

https://bit.ly/3vcctFn

https://bit.ly/3uCq1es

7 نکته برای راه اندازی یک کسب و کار پوشاک

اگر دقت کرده باشید، در چند سال اخیر در ایران داشتن یک کسب‌وکار پوشاک به شدت فراگیر شده است. یکی از دلایل آن این است که تصور می‌شود، کار کردن در این صنعت ساده، اما پر سود است. در حالی که چنین تصوری درست نیست. کسب‌وکار پوشاکی که از ابتدا با فکر و تخصص برنامه‌ریزی نشده باشد، عمر چندانی نیز نخواهد داشت.

در این مطلب، به مواردی که باید قبل از راه‌اندازی یک کسب‌وکار پوشاک به آن‌ها دقت کنید، می‌پردازیم.

1- آگاهی از بازار موجود و کمبودهای آن

اولین و مهم‌ترین قدم برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار، آگاهی از آن صنعت و رقبای موجود است. مثلا گاهی وجود نداشتن یک گروه لباسی خاص در بازار، الزاما به معنی یک جای خالی مناسب برای ایجاد یک برند جدید نیست. باید توجه شود چرا این گروه وجود ندارد؟ آیا تقاضای کافی برای تولید وجود ندارد؟ آیا مواد اولیه موردنیاز برای این سبک از پوشاک با قیمت مناسب برای تولید، موجود نیست؟ و موارد دیگری که ممکن است ورود به آن بخش بازار را غیرممکن کرده باشد.

برای اینکه متوجه تمام قدم‌های لازم برای ایجاد یک کسب‌وکار پوشاک بشویم، تخصص در زمینه طراحی‌لباس ضروری است، اما کافی نیست. آشنایی با دنیای کسب‌وکار، مارکتینگ، برندینگ، مشکلات و نکات مهم تولید و.. از مواردی هستند که بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد آن‌ها، احتمال موفقیت کسب‌وکار جدید، بسیار کم می‌شود.

2- سیستم مد

به این موضوع دقت کنید که حوزه پوشاک در ایران همچنان نوپا است. همچنین به طور کلی در دنیا، رشته‌ای است که کار گروهی در آن نقش پررنگی دارد. می‌توان گفت صنعت مد، مانند یک سیستم است. هر بخش برای آنکه کارکرد صحیحی داشته باشد، به بخش‌های دیگری نیاز دارد. یک سیستم آشنا برای ما را می‎‌توان بدن انسان در نظر گرفت. قلب، مغز، ریه و هر عضو بدن، برای کارکردن به دیگری نیاز دارد و هر عضو بخشی از کار کلی را انجام می‌دهد و همه در کنار هم، یک سیستم کارآمد ایجاد می‌کنند. اگر هر عضو کوچکترین مشکلی داشته باشد، کارکرد نهایی، بهره‌وری خیلی کمتری دارد و حتی ممکن است کاملا از کار بیوفتد.

تخصص‌های مختلفی که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نیاز است را معمولا یک نفر به تنهایی نمی‌تواند داشته باشد. به همین دلیل بهتر است کار خود را با جمع‌آوری یک تیم متخصص شروع کنید.

3- نیازسنجی بازار، مرحله تعیین‌کننده

همان‌طور که اشاره شد، وجود یا عدم وجود گروه‌های لباسی در بازار نشانه کافی برای شناخت بازار نیست. تحقیق و شناخت مخاطب مرحله بسیار مهمی است. انتخاب گروه مخاطب، بخشی از کار است که معمولا به آن توجه نمی‌شود و تلاش می‌شود برای بیشترین گروه ممکن تولید شود. اما این کار درست نیست.

انتخاب گروه مخاطب مشخص و با اندازه معقول، در واقع برای هر دو طرف منفعت بیشتری دارد. برای تولید‌کننده، تمرکز روی یک بخش کوچک‌تر، بسیار ساده‌تر از این است که برای اقشار مختلف تولید کند. در عین حال وقتی مخاطب هدف مشخص است، رنج قیمت، سبک لباس‌ها، پارچه و بقیه مواداولیه لازم نیز واضح است. در نتیجه می‌توان وقت بیشتری را برای بهبود طراحی و کاربرد و تجربه مشتری‌‌ها گذاشت که برای هر دو طرف مفیدتر است.

 

4- نوشتن طرح کسب‌وکار و استراتژی

پس از  شناخت بهتر بازار و جمع کردن تیم موردنیاز، وقت آن می‌رسد که تمامی مراحل کار را بررسی کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنید. هنگام نوشتن طرح کسب‌وکار، بخش‌های مختلف که شاید از چشمتان دور مانده باشد را نیز بررسی می‌کنید. پیشنهاد می‌شود در این مرحله، از متخصص این کار کمک بگیرید. زیرا این بخش مانند یک نقشه گنج، قرار است مسیر شما را نشان بدهد. اگر از ابتدا درست و اصولی تدوین نشده باشد، مشکلات زیادی به وجود خواهد آورد.

از مهم‌ترین مطالبی که در هنگام نوشتن طرح کسب‌وکار به آن توجه می‌شود، این سه مورد است:

 • کسب‌وکار شما چه ارزشی ارائه می‌کند؟ چه مشکلی را برطرف می‌کند؟
 • مخاطب هدف شما چه کسانی هستند و چگونه قرار است با خدمات یا محصولات شما آشنا شوند؟
 • هزینه‌های کسب‌وکار شما چیست و چگونه قرار است به درآمد و در نهایت سود برسید؟

بررسی تمامی موارد بالا باید با جزییات کامل و آگاهی انجام شود.

به عنوان مثال در بخش هزینه‌ها، از بیشترین هزینه مانند اجاره یا خرید محل تولید، ماشین‌آلات، حقوق پرسنل و.. تا کوچک‌ترین بخش‌ها مانند نخ برای دوخت، سوزن، اصطکاک ماشین‌آلات و… باید حساب شده باشد و تا جای ممکن چیزی دور از چشم نمانده باشد.

5- داشتن ماموریت و چشم‌انداز

با توجه به تنوع بالای محصولات موجود در بازار، مخاطب آگاه امروزی صرفا به دنبال کیفیت یا قیمت نیست. در واقع خرید کالا از یک عمل برای رفع نیاز، به یک تجربه تبدیل شده است.

این تجربه می‌تواند در نحوه ارائه و خرید باشد یا در هسته اصلی کسب‌وکار. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که هنگام بررسی برندهای مختلف، برندی که پشت به وجود آمدن آن، داستانی داشته، بیشتر از بقیه برندها به دلتان نشسته باشد.

در دنیای امروز، داستان پشت به وجود آمدن کسب‌وکارها و تجربه‌ای که برای مشتری فراهم می‌کنند، از اساسی‌ترین مسائل مانند کیفیت یا نوع محصول نیز، مهم‌تر می‌شود.

در هنگام نوشتن طرح‌ کسب‌وکار، این داستان یا دلیل به وجود آمدن را می‌توان در قالب ماموریت نوشت.

بیانیه ماموریت یک کسب‌وکار، بیان می‌کند که هدف از به وجود آمدن این کسب‌کار چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند، چه نیازی را برطرف می‌کند و چگونه این کار را انجام خواهد داد.

اما بیانیه چشم‌انداز به معنای ایده‌آلی است که این کسب‌وکار در آینده می‌خواهد به آن برسد. معمولا در این چشم‌انداز هدف‌های انسان‌دوستانه یا توسعه برند نیز بیان می‌شود. داشتن چشم‌انداز بزرگ برای کسب‌وکار پوشاک اصلا چیز بدی نیست. اما به شرط آنکه بیش از حد رویایی و غیر‌واقع‌بینانه نباشد و برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی شود.

6- برندسازی و ساختن هویت برند

از مواردی که هنوز در ایران به آن توجه نمی‌شود، ساختن یک هویت برای کسب‌وکار پوشاک (یا در واقع هر کسب‌وکار دیگری) است. تمامی مواردی که در بالا بیان شد، در ساخت برند نهایی تاثیر دارد.

به عنوان مثال مخاطب هدف و نوع تولید، مشخص می‌کند که رنج قیمت محصولات یا خدمات این کسب‌وکار چگونه باشد و این تعیین می‌کند که این محصولات یا خدمات در چه مکانی ارائه شود.

تمامی عوامل بصری یک برند، مانند لوگو، رنگ‌ها، رسانه دیجیتال مانند سایت یا پیج، فونت استفاده شده، لحن برند، بسته‌بندی، لیبل و… باید با هویت برند هارمونی داشته باشد.

مثلا یک برند کاملا کلاسیک که گروه مخاطب آن مدیران رده بالای سازمان‌ها هستند، نمی‌تواند یک پیج اینستاگرام با تصاویر فانتزی و لحن خودمانی داشته باشد. زیرا نه تنها تصاویر و لحن متناسب با مخاطب نیست و با او ارتباط برقرار نمی‌کند، بلکه محل ارائه این محتوا نیز، نامناسب است. زیرا اینستاگرام شبکه‌اجتماعی پر کاربردی برای این قشر نیست. پس چنین محتوایی نه تنها کارآمد نخواهد بود، که حتی به تصویر برند آسیب می‌زند.

7- تامین مواد اولیه، عاملی مهم و تاثیرگذار

پس از اینکه مخاطب هدف مشخص می‌شود و هویت برند نیز تنظیم می‌شود، واضح خواهد‌بود که باید دنبال چه مواد اولیه‌ای، با چه کیفیت و چه رنج قیمتی باشیم. شاید بتوان گفت از چالش‌برانگیزترین قسمت‌های کار نیز همین است. از مشکلات اساسی هنگام تولید نیز غیر از نوسان کیفیت و قیمت مواد اولیه، این است که ادامه همان مدل از پارچه یا هر مواد اولیه دیگری ممکن است دوباره پیدا نشود. این از چالش‌هایی است که هنگام تولید با تکرار زیاد، باید به آن توجه شود و تلاش شود برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر که از هر مدل تعداد محدودی تولید می‌کنند، این مشکل کمتر پیش می‌آید. اما مشکل این نوع کسب‌وکار می‌تواند این باشد که گاهی تولیدکننده، حداقلی برای سفارش تعیین می‌کند و اگر از مقدار موردنیاز این برند خیلی بیشتر باشد، به ناچار انتخاب‌های کمتری خواهد داشت. در این مورد گاهی با استفاده از فنون مذاکره می‌‌توان مشکل را برطرف کرد.

با توجه به موارد ذکر شده، بررسی اینکه مواد اولیه از کجا با معقول‌ترین و متناسب‌ترین کیفیت و قیمت تهیه شود نیز مهم است. پس هنگام انتخاب تیم، این مورد را نیز باید در نظر بگیرید که فرد مناسبی برای این بخش انتخاب شود.

نتیجه‌گیری

مواردی که در این مطلب بیان شد، تنها بخشی از موارد مهمی است که قبل از ایجاد یک کسب‌وکار پوشاک باید به آن دقت کرد. اگر بخواهیم کسب‌وکار پایداری داشته باشیم و کم‌کم آن را توسعه بدهیم، لازم است از ابتدا برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم. با کمک افراد متخصصی که برای تیم خود انتخاب می‌کنیم، می‌توانیم  جلوی ضررهای بزرگ را بگیریم و آهسته و پیوسته پیشرفت کنیم.

 

منبع:

https://www.masterclass.com/articles/how-to-start-a-fashion-brand#how-to-start-a-fashion-brand-in-10-steps-stepbystep-guide

 

 

 

 

 

چیدمان خط تولید پوشاک

از فرایندهای اصلی در صنعت مد و پوشاک، فرایند دوخت و تولید است. در سیستم تولید پوشاک، ایستگاه‌های کاری متفاوتی از جمله ایستگاه انواع چرخ‌خیاطی، تجهیزات برش، پرس و لوازم دیگر با توجه به نوع نیاز در توالی فرآیند، در یک خط قرارگرفته‌اند. باندل‌های خروجی لباس در انتهای یک خط جمع‌آوری شده، از یک ایستگاه کاری به ایستگاه دیگر منتقل می‌شوند. در نهایت لباس‌های دوخته شده از خط خارج می‌شوند.

می‌دانیم که عملیات اصلی در تولید صنعتی پوشاک شامل الگوسازی، برش، دوخت، پرس و تکمیل است. با این حال بحث چیدمان خط تولید پوشاک متفاوت از جریان و سیستم اصلی تولید است. انتخاب بهترین چیدمان خط تولید پوشاک وابسته به محصول، فضای کاری، سیاست‌های شرکت و ظرفیت‌ نیروی انسانی است. هر طرح از چیدمان، ویژگی های عملیاتی خاص خود را دارد. فلسفه اصلی چیدمان هر خط تولید، ترتیب جابجایی مواد است. هر شرکت‌ بسته به نیاز خود، می‌تواند نحوه چیدمان خطوط را ترکیب و یا تنها از یک نحوه چیدمان بهره ببرند.

Read more

تولید پوشاک

تولید پوشاک یکی از خروجی‌های صنعت نساجی با بیشترین میزان بهره‌وری و ارزش‌افزوده است. اصطلاح تولید به صورت کلی به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن مواد خام با استفاده از ورودی یا منابع اقتصادی مانند نیروی کار، تجهیزات، سرمایه یا زمین به محصول مصرفی تبدیل می‌شود.

امروزه با توجه به تغییر سریع ترندها، مد روز و افزایش مصرف‌گرایی، استفاده از پوشاک و بنابراین فرایند تولید پوشاک به صورت انبوه در حال افزایش است. به صورت کلی تولید پوشاک می‌تواند مطابق با فست فشن، به صورت سریع و یا متناسب با مد آهسته یا پایدار انجام گیرد.

Read more